Iz potepanje po neokrnjeni naravi kočevskega gozda smo se vrnili s polno košaro zlato rumenih cvetov šentjanževke. Iz njenih cvetov smo pripravili šentjanževo olje, ki je nepogrešljiv sestavni del domače lekarne.

Šentjanževo olje ima protivnetno, protibakterijsko, protibolečinsko, in protivirusno delovanje. Zato se ga uporablja za nego pri: suhi in razpokani koži, srbečici, dermatitisu, herpesu, hemeroidih, negi kože po sončnih opeklinah, bolečinah v mišicah in sklepih.
Šentjanževko smo nabirali času cvetenja, tik pred polnim razcvetom, zgornji del zelišča, saj največ učinkovin vsebujejo cvetni popki, cvetovi in listi v bližini socvetij.
Šentjanževo olje je tradicionalno sredstvo za nego kože in lajšanje blažjih kožnih težav. Smo pripravili iz svežih cvetov, saj voda v svežih cvetovih omogoči potek določenih encimskih reakcij.

Šentjanževo olje smo pripravili na tradicionalen način tako da smo 20 g svežih cvetov šentjanževke prelji s 100 g olivnega olja in dobro premešali ( cvetovi morajo biti prekriti s oljem). Steklen lonček smo napolnili do roba, dobro zaprli.

Doma bo vsak udeleženec tečaja lonček postavil na polsončen prostor ga pogosto pretresel in odprl, da bo odstranil vlago. Po šestih tednih bo olje odcedil. Tako pripravljeno šentjanževo olje bo sijoče rubinasto rdeče barve. Olju dajejo barvo spojine, ki nastanejo pod vplivom sončne svetlobe. Olje bo shranjeval v steklenici iz rjavega stekla, v hladnem prostoru.

Čez 8 tednov se zopet dobimo na delavnici v kateri bomo pripravili šentjanževo mazilo in trpotčev sirup.